Home » Calendar Evenimente, Evenimente

Biblioteca “G. T. Kirileanu” – Perioada 5-16 februarie 2018

1 February 2018 0 Comentarii

biblioteca-kirileanu

 

BULETIN  INFORMATIV

 

 

 

 

Săptămâna 5-9 februarie 2018

 

Expoziții

Expoziție de pictură Dumitru Bezem din colecția Elena și Vasile Pleșca

Loc: Sala Cupola

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

Calendar aniversar, expoziții de publicații:

Ion Negoițescu (10.08.1921 – 06.02.1993) – 25 ani de la moarte

loc: holul Sălii de lectură „Aurel Dumitrașcu“

organizator: Sala de lectură „Aurel Dumitrașcu“

 

Geo Bogza (6 februarie 1908 – 14 septembrie 1993), 110 ani de la naștere

loc: holul principal

organizator: Secția de carte pentru adulți „Mihail Sadoveanu“

 

„Castelul din Carpați“- 190 de ani de la nașterea lui Jules Verne (8 februarie 1828 – 24 martie 1905)

loc: holul Secției de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

organizator: Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

 

luni, 05 februarie 2018

ora 10-13.00, Sala Atelier „Veronica Micle“

Atelier de conversație în limba germană pentru începători; grup țintă: copii cu vârste între 10 și 13 ani; coordonator: Cătălin Nemțanu

partener: Asociația JuvenALA

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

ora 13:30 – 15:00, Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

Jocuri interactive și de societate, Atelier de confecționare artizanală

organizator: Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

 

ora 16.30-18.30, Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

Atelier de meșteșuguri tradiționale „Elena Niță Ibrian“

– inițiere în arta lucrului de mână;

– inițiere în meșteșugul țesutului și al cusutului;

– promovarea valorilor și a simbolisticii artei populare tradiționale românești;

– promovarea și valorizarea publicațiilor specializate în domeniul artei populare, din colecțiile bibliotecii.

parteneri: Maria Tamaș, meșter artizan Gabriela Pruteanu, meșter artizan

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

ora 17.00–18.30, Sala Atelier „Veronica Micle“

Atelier de conversație în limba germană pentru începători; grup țintă: tineri și adulți; coordonator: Cătălin Nemțanu

partener: Asociația JuvenALA

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

marți, 06 februarie 2018

ora 9.30- 12.30, Sala Atelier „Veronica Micle“

Atelier de conversație în limba germană pentru începători; grup țintă: copii cu vârste între 10 și 13 ani; coordonator: Cătălin Nemțanu

partener: Asociația JuvenALA

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

ora 13:30 – 15:00, Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

Jocuri interactive și de societate, Atelier de confecționare artizanală

organizator: Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

 

miercuri, 07 februarie  2018

ora 9.30-12.30, Sala Atelier „Veronica Micle“

Atelier de conversație în limba germană pentru începători; grup țintă: copii cu vârste între 10 și 13 ani; coordonator: Cătălin Nemțanu

partener: Asociația JuvenALA

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

ora 13:30 – 15:00, Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

Jocuri interactive și de societate, Atelier de confecționare artizanală

organizator: Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

 

ora 17.00 – 18.30, Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

Clubul de franceză

partener: voluntar prof. Elena David

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

joi, 08 februarie 2018

ora 9.30- 12.30, Sala Atelier „Veronica Micle“

Atelier de conversație în limba germană pentru începători; grup țintă: copii cu vârste între 10 și 13 ani; coordonator: Cătălin Nemțanu

partener: Asociația JuvenALA

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

ora 11:00 – 13:00, Sala Tezaur

Geo Bogza – precursorul senzaționalului de tip CNN

110 de ani de la nașterea scriitorului (6 februarie 1908 – 14 septembrie 1993)

Evocare literară și micro-expoziție de publicații

partener: Fundația „Crizantema“

organizator: Secția de carte pentru adulți „Mihail Sadoveanu“

 

ora 13:30 – 15:00, Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

Jocuri interactive și de societate, Atelier de confecționare artizanală

organizator: Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

 

vineri, 09 februarie 2018

ora 9.30-12.30, Sala Atelier „Veronica Micle“

Atelier de conversație în limba germană pentru începători; grup țintă: copii cu vârste între 10 și 13 ani; coordonator: Cătălin Nemțanu

partener: Asociația JuvenALA

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

ora 16.00–19.00, Sala Atelier „Veronica Micle“

Muza Euterpe, o pledoarie pentru muzica clasică, însoțită de exemplificări audio-vizuale comentate de dr. Constantin Goilav. În program:   Daneshpour Sara în concert.

partener: Asociația „Prietenii muzicii simfonice“

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

ora 17.00–18.30, Sala Tezaur

Atelier de conversație în limba germană pentru începători; grup țintă: tineri și adulți; coordonator: Cătălin Nemțanu

partener: Asociația JuvenALA

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

ora 17.00–18.30, Sala Info-Club 1

Atelier de modelaj

partener: Activ Travel

organizator: Centrul de Informare Comunitară (Locală & Europeană)

 

 

Săptămâna 12-16 februarie 2018

 

Expoziții

Expoziție de pictură Dumitru Bezem de Dragobete din colecția Elena și Vasile Pleșca

Loc: Sala Cupola

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

Calendar aniversar, expoziții de publicații:

Radu Cârneci (14.02.1928) – 90 de ani de la naștere

loc: holul Sălii de lectură „Aurel Dumitrașcu“

organizator: Sala de lectură „Aurel Dumitrașcu“

 

Taina care mă apără – 83 de ani de la nașterea scriitorului Grigore Vieru (14 februarie 1935 – 18 ianuarie 2009)

loc: holul principal

organizator: Secția de carte pentru adulți „Mihail Sadoveanu“

 

„Și-n situații dificile poți vedea o licărire…“ – povești terapeutice pentru copii loc: holul Secției de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

organizator: Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

 

Sfârșitul iernii –  întâlnire cu poezia pentru copii pe teme de iarnă

loc: Filiala „Vasile Conta“ Mărăței

organizator: Filiala „Vasile Conta“ Mărăței

 

luni, 12 februarie 2018

ora 10:00 – 12:00, Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

Proiect „Arte și științe“. Expoziție de lucrări ale elevilor din cadrul Școlii Gimnaziale Nr. 5 P. Neamț

parteneri: Școala Gimnazială Nr. 5 Piatra Neamț – prof. Cracană Emilia

organizator: Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

 

ora 16.30-18.30, Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

Atelier de meșteșuguri tradiționale „Elena Niță Ibrian“

– inițiere în arta lucrului de mână;

– inițiere în meșteșugul țesutului și al cusutului;

– promovarea valorilor și a simbolisticii artei populare tradiționale românești;

– promovarea și valorizarea publicațiilor specializate în domeniul artei populare, din colecțiile bibliotecii.

parteneri: Maria Tamaș, meșter artizan Gabriela Pruteanu, meșter artizan

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

ora 17.00–18.30, Sala Atelier „Veronica Micle“

Atelier de conversație în limba germană pentru începători; grup țintă: tineri și adulți; coordonator: Cătălin Nemțanu

partener: Asociația JuvenALA

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

marți, 13 februarie

ora 13:30 – 15:00, Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

Jocuri interactive și de societate, Atelier de confecționare artizanală

organizator: Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

 

miercuri, 14 februarie  2018

ora 13:30 – 15:00, Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

Jocuri interactive și de societate, Atelier de confecționare artizanală

organizator: Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

 

ora 17.00 – 18.30, Sala Atelier „Veronica Micle“

Club de limba engleză

partener: ARTIS

organizator: Centrul de Informare Comunitară (Locală & Europeană) și Secția Copii

 

ora 17.00 – 18.30, Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

Clubul de franceză

partener: voluntar prof. Elena David

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

joi, 15 februarie 2018

ora 11:00 – 13:00, Sala Tezaur

Taina care mă apără. 83 de ani de la nașterea scriitorului Grigore Vieru (14 februarie 1935 – 18 ianuarie 2009)

partener: Fundația „Crizantema“

organizator: Secția de carte pentru adulți „Mihail Sadoveanu“

ora 14:30 – 15:00, Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

Biblioteca de la A la Z

parteneri: Liceul Teologic Sf. Împărați Constantin și Elena

Clasa a VI a,  Prof. Țăpuc Marinela

organizator: Secția de carte pentru copii și ludotecă „Ion Creangă“

 

ora 17.00 – 18.30, Sala Atelier „Veronica Micle“

Club de limba engleză

partener: ARTIS

organizator: Centrul de Informare Comunitară (Locală & Europeană) și Secția Copii

 

vineri, 16 februarie 2018

ora 12:30, Sala Info-Club 2

Programul România Centenară. Proiectul „Maluri de Prut – Basarabia necunoscută“, în parteneriat cu Radio România Chișinău, jurnalist Ina Guțu.

Dezbatere-dialog: „Mișcarea de Eliberare Națională în Basarabia“.

Invitați speciali: Nicolae Negru – scriitor și analist politic, membru al Uniunii

Scriitorilor din Republica Moldova și din România, participant la Mișcarea de Eliberare Națională din Basarabia; regizoarea Leontina Vatamanu; proiecții de fotografii din arhiva personală și de fragmente din filmele documentare „Te iubesc Ion și Doina“ (despre Doina și Ion Aldea Teodorovici), „Satul din Oglindă“, „Sârma Ghimpată“.

organizator: Centrul de Informare Comunitară, Compartiment Imagine & Patrimoniu

 

ora 16.00–19.00, Sala Atelier „Veronica Micle“

Muza Euterpe, o pledoarie pentru muzica clasică, însoțită de exemplificări audio-vizuale comentate de dr. Constantin Goilav. În program:   Franz Schubert – Simfoniile 3,4.

partener: Asociația „Prietenii muzicii simfonice“

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

ora 17.00–18.30, Sala Tezaur

Atelier de conversație în limba germană pentru începători; grup țintă: tineri și adulți; coordonator: Cătălin Nemțanu

partener: Asociația JuvenALA

organizator: Secția arte, multimedia și carte străină „Victor Brauner“

 

ora 17.00–18.30, Sala Info-Club 1

Atelier de modelaj

partener: Activ Travel

organizator: Centrul de Informare Comunitară (Locală & Europeană)

 

 

Redactor, Mihail BALINT

 

 

Vezi posibilitati de cazare in Judetul Neamt

Scrie raspunsul tau!

Adauga comentariul tau mai jos, sau trackback de pe site-ul propriu. Poti deasemenea sa subscrii la comentarii via RSS.

Va rugam sa pastrati un limbaj civilizat. Fara obscenitati sau spam.

Poti folosi aceste tag-uri:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Acest site suporta Gravatar. Pentru a avea un avatar online inregistreaza-te pe Gravatar.


  • wholesale nhl jerseys