Evenimente 20 – 24 octombrie 2014
Luni, 20 octombrie 2014
ora 14.30, Sala „Teatrul de Joacă” a Bibliotecii Judeţene (Bd. Republicii, nr. 15)
Gong la… Arlechin !
repetiţie pentru spectacolul de teatru „Moartea albă”, după Sorin Oros (regia: Gh. Hibovski)
participă: membri ai trupei Teatrului de Joacă
organizator: Teatrul de Joacă din cadrul Bibliotecii Judeţene „G. T. Kirileanu” Neamţ
Marţi, 21 octombrie 2014
ora 13.00, Sala „Atelier” a Bibliotecii Judeţene (Bd. Republicii, nr. 15)
Diversitatea culturală, dialogul intercultural şi cultura accesibilă şi favorabilă incluziunii
colocviu, dezbatere şi prezentare de materiale info-documentare
participă: elevi din cadrul Colegiului Tehnic „Gh. Cartianu” Piatra-Neamţ
organizator: Centrul de Informare Comunitară (Locală şi Europeană) din cadrul Bibliotecii Judeţene „G. T. Kirileanu” Neamţ
Miercuri, 22 octombrie 2014
ora 11.00, Secţia carte de artă şi informare audio-vizuală „Victor Brauner” a Bibliotecii Judeţene (Bd. Republicii, nr. 15)
Matineu cinema
prezentare şi vizionare de film
în program: „Amour” (Germania, 2012); regia: Michael Haneke
participă: membrii Fundaţiei de Îngrijiri Comunitare – Centrul de Zi „Crizantema”
organizator: Secţia carte de artă şi informare audio-vizuală a Bibliotecii Judeţene
Joi, 23 octombrie 2014
ora 13.00, Sala „Atelier” a Bibliotecii Judeţene (Bd. Republicii, nr. 15)
Drepturile fundamentale ale omului în cadrul Uniunii Europene
dezbatere şi prezentare de materiale info-documentare
participă: elevi şi cadre didactice din instituţii de învăţământ nemţene
organizator: Centrul de Informare Comunitară (Locală şi Europeană) din cadrul Bibliotecii Judeţene „G. T. Kirileanu” Neamţ
Vineri, 24 octombrie 2014
ora 14.30, Secţia carte de artă şi informare audio-vizuală a Bibliotecii Judeţene (Bd. Republicii, nr. 15)
Filmul de vineri
prezentare şi vizionare de film
în program: „Transcendence” (S.U.A., 2004), regia: Wally Pfister
partener: Cercul „Foto Cine Club” din cadrul Palatului Copiilor Piatra-Neamţ, prof. Cristina Spânache-Petrariu
organizator: Secţia carte de artă şi informare audio-vizuală a Bibliotecii Judeţene
ora 16.00, Sala Atelier „Veronica Micle” a Bibliotecii Judeţene (Bd. Republicii, nr. 15)
Muza Euterpe
ciclu de audiţii şi vizionări pentru melomani, comentate de dr. Constantin Goilav
în program: Annie Fischer în concert
partener: Asociaţia „Prietenii muzicii simfonice”
organizator: Secţia carte de artă şi informare audio-vizuală din cadrul Bibliotecii Judeţene „G. T. Kirileanu” Neamţ
Expoziţii
Repere ale timpului
expoziţie ce reuneşte lucrări ale artistului plastic nemţean Gh. Cuciureanu
locaţie: Sala „Cupola” a Bibliotecii Judeţene (Bd. Republicii, nr. 15)
organizator: Secţia carte de artă şi informare audio-vizuală din cadrul Bibliotecii Judeţene „G. T. Kirileanu” Neamţ
Diversitatea culturală, dialogul intercultural şi cultura accesibilă şi favorabilă incliziunii.
Lupta împotriva discriminării şi rasismului. Drepturi şi librtăţi cetăţeneşti în Uniunea Europeană
locaţie: holul principal al Bibliotecii Judeţene (Bd. Republicii, nr. 15)
organizator: Centrul de Informare Comunitară (locală şi Europeană) din cadrul Bibliotecii Judeţene „G. T. Kirileanu” Neamţ
Eroii copilăriei noastre
locaţie: holul Secţiei de împrumut carte pentru copii a Bibliotecii Judeţene (Bd. Republicii, nr. 15)
organizator: Secţia de împrumut carte pentru copii din cadrul Bibliotecii Judeţene „G. T. Kirileanu” Neamţ
Calendar aniversar
Henri Bergson (18 octombrie 1859 – 4 ianuarie 1941)
Jean Nicolas Arthur Rimbaud (20 octombrie 1854 – 10 noiembrie 1891)
locaţie: holul Sălii de lectură din cadrul Bibliotecii Judeţene (Bd. Republicii, nr. 15)
organizator: Sala de lectură carte din cadrul Bibliotecii Judeţene „G. T. Kirileanu” Neamţ
Program Teatrul Tineretului
Vineri, 24 octombrie, ora 19, Sala Mare
Jurnalul unor nebuni
după Cehov şi Gogol, regia Louise Dănceanu
În distribuţie: Tudor Tăbăcaru, Daniel Beşleagă, Cătălina Ieşanu, Florin Mircea jr, Victor Giurescu, Adina Suciu, Rareş Pîrlog, Corina Grigoraş
Sâmbătă, 25 octombrie, ora 19, Sala Mare
Jurnalul unor nebuni
după Cehov şi Gogol, regia Louise Dănceanu
În distribuţie: Tudor Tăbăcaru, Daniel Beşleagă, Cătălina Ieşanu, Florin Mircea jr, Victor Giurescu, Adina Suciu, Rareş Pîrlog, Corina Grigoraş
Scrie raspunsul tau!